Menu

raindrops

nasycalnia                              

Jako nieliczny zakład który pozostał w nienaruszonym niemal stanie, a można powiedzieć, że nawet wyładniał. Od zawsze był odkąd pamięć najstarszych mieszkańców Lipy sięga.

Nasycalnia Podkładów w Lipie ( tak kiedyś nazwany) to zakład pracy z tradycjami sięgającymi okresu międzywojennego. Początek działalności datuje się od roku 1938. Zakład od początku istnienia zajmował się głównie impregnacją drewna dla potrzeb kolei i przemysłu.

Ileż to ludzi przewinęło się przez ów zakład. Ileż to ludzi ze świata dzięki niemu do nas trafiło i zostało. W latach powojennych XX w przed szóstą peletony rowerzystów podążały do pracy w kierunku nasycalni. Tak, w Lipie w tamtym okresie było wiele zakładów dających prace okolicznym mieszkańcom, lecz nasycalnia była największym i najbardziej zmechanizowanym. To dzięki temu zakładowi powstało osiedle bloków mieszkalnych, i inne obiekty. Nad Lipą i zakładem czuwała zakładowa straż pożarna, a wszystkie inicjatywy obywatelskie były popierane i wspomagane finansowo lub sprzętowo. Zakład miał szczęście do szefów. Człowiekiem który długo nim kierował i dobrze kierował był Lech Chrzanowski. On to przeprowadził go przez „ rozjazdy” ustrojowe lat 80 tych i 90 tych a potem utrzymał na powierzchni. Poza tym wychował godnego następce któremu przekazał stery. Pani Teresa Brzezińska długoletnia księgowa, potem członek zarządu nasycalni uczyła się od najlepszych. I znowu nasycalnia dostała się w dobre, mądre gospodarskie ręce. Pani prezes mało, że jest dobrym managerem to i społecznikiem. Wszelkie rozliczenia przy budowie kościoła w Lipie to jej dzieło. Tak jak kiedyś pan Chrzanowski budował wielkość nasycalni i Lipy, tak teraz pani Brzezińska czyni.

W końcu przyszedł czas kiedy nie było innej drogi jak sprzedaż zakładu. Właścicielem została firma Tracktec. Od kilku lat widać, że firma poważnie potraktowała zakład modernizując go porządkując i zwiększając zatrudnienie. Teraz zatrudnienie średnio waha w granicach 48 osób, a specjalizacja zakładu to podkłady kolejowe głównie na eksport.

Produkuje także podkłady kolejowe, podrozjazdnice i mostownice kolejowe z drewna iglastego i liściastego oraz słupy teletechniczne, energetyczne.

Mając w pamięci to, że kiedyś dzięki nasycalni znaleziono wody mineralne w Lipie, można rzec, iż może to być jeszcze jedno dobro które uczyniła dla Lipy.

Zarządowi firmy i pani prezes Brzezińskiej staropolskie szczęść Boże i niech się darzy.

освещение картинстатистика надежности ноутбуковкупить кастрюли2day оптимизация сайтов прайсооо полиграфноутбуки асер отзывыyachting отзывы
Kliknij tutaj aby dodać komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy